Athletic Club Arsenal

FONT SIZE:
fontsize_dec
fontsize_inc
August 8, 2016 Henry Haupt A 0 0

C First Season 1962-1963 9th

Llavallol Arsenal fodboldklub blev stiftet den 12. oktober 1948, i byen Llavallol i Buenos Aires. En indfødt i Lomas de Zamora, skabt til at deltage i turneringer Evita. Det var et datterselskab af Club Atletico Boca Juniors fra 1964-1968, hvor klubbens aktiviteter stoppet efter at have blevet eksproprieret deres jord.

Historie

I årti af 50'erne rejste Evita mesterskaber en særlig glød. Ved den afsluttende ceremoni med deltagelse af formanden for den nation med sine ministre. De opstod mestre og populære idoler af forskellige sportsgrene, herunder fodbold. I denne sammenhæng er denne klub, fra hvis rækker kom folk som Antonio Angelillo, Humberto Maschio Vladislao hætte og opstået.

Provinsen Buenos Aires Arsenal afstået jord i Santa Catalina ejendom Llavallol dag Boulevard hjørne Santa Catalina og Gratis i syd, hvor han udviklede sine aktiviteter og rejst deres domstol. Stadionet blev bygget med konkrete tribuner og kostumer var lavet med præfabrikerede bygninger. Med denne fysiske og institutionelle struktur blev ikke overrasket anmodningen om at deltage i mesterskaberne i tredje division af Ascent, sidste kategori bestigning af Argentinas fodboldforbund.

Arsenal spiller i AFA

Dette tilhørsforhold blev accepteret i 1952. I denne kamp mester var Flandria Club, mens Arsenal scorede 16 point; 1953 var ikke signifikant, fordi Llavallol holdet var sjette blandt syv hold. I 1954, mens han holdt den 5. plads i turneringen, Arsenal nås med det andet Ascent turnering mester, Sacachispas Soccer Club. Det skete, fordi Arsenal havde de lovmæssige krav for at spille i den højeste kategori og så andragende. Det år klubbens installeret dets sekretariat på hjørnet af St. Catherine og Libres del Sur, som er oprettet ved AFA bulletin den 1. september. I den nye kategori, han spillede for et par år, indtil, med markante uregelmæssighed, vendte tilbage til den tredje Ascent i 1958. Han ikke kun lidt nedrykning, men så disaffiliated i 1959 at bestride de første 14 datoer. Lige vendte han tilbage til de officielle turneringer i 1962, med en uregelmæssig kampagne, der ikke tillod ham at kvalificere sig til den reducerede jagt efter forfremmelse, sker med det samme i 1963.

Datterselskab af Boca Juniors

Genfødt igen i 1964 og vandt mesterskabet sidste kategori, der kaldes ved da First Amatør, Ituzaingó efter at slå Nueva Chicago i retten i en kamp tiebreaker. Blandt hans triumfer i denne sæson registreret han en 12-1 før Tristan Smith. Denne stigning blev lettet af købet ved Boca Juniors af faciliteter og udstyr Llavallol agenturer. Det var så stærk aftalen og i årevis Arsenal trøje ikke længere var gul og brun til at blive den Boca Juniors. "Arsenal er et produkt af de College Football Boca Juniors har monteret. Det er boquense ejet siden 1962. I tre sæsoner gren har kostet omkring 7 millioner pesos. Adolfo Pedernera er dets leder, "afspejlede diagrammet i 1964. Da dette hold der blev født i turneringer Evita blev den første klub i Argentina datterselskab lovligt, når Boca præsident Alberto J. Armando, lederen af" Llavallol børnenes Anibal Diaz og advokat Damonte Taborda lukket aftalen. Blandt de spillere, der spiller for Arsenal denne gang Angel Clemente Rojas, Rubén Magdalena, Ricardo Alfredo Sotelo og Perandones, blev blandt andet fremhævet. Året var tættere på at nå B var i 1967, da han spillede Reklassifikation.

Forsvinden

Han spillede i første division "C" ikke for lyst indtil 1968. I det år 1968 regeringen i provinsen Buenos Aires spurgte de landområder, de havde afstået til låns Peron regering. Boca købte La Candela, bliver den uddannelse jorden af ​​sine mindre divisioner, og forsømt at Arsenal, hvis stadion blev ødelagt, og hans disaffiliation af AFA fuldbyrdet. Ingen egne og efter et mislykket forsøg på at fusionere med de ressourcer Llavallol Youth Club, blev klubben opløst.

Skjorte

Gule og brune lodrette pæle. Ved at blive et datterselskab af Boca Juniors i 1962, begyndte han at bruge et lignende Ribera klubben indtil dens forsvinden.

Du Prygl

I favør

 • I første C: 5-1 Justo José de Urquiza i 1956
 • I første D: 12-1 Tristan Smith i 1964

Skranke

 • I første C: 1-7 vs Talleres i 1967
 • I første D: 0-7 vs Brown i 1952

Kampagner

Det handler i AFA turneringer mellem 1952 og 1968.

 • 1952: Tredje.
 • 1953: Tredje.
 • 1954: Tredje.
 • 1955: Anden.
 • 1956: Anden.
 • 1957: Anden.
 • 1958: Tredje.
 • 1959: Tredje.
 • 1962 Amatør turnering.
 • 1963: Amatør turnering.
 • 1964: Amatør turnering.
 • 1965: Første "C".
 • 1966: Første "C".
 • 1967: Første "C".
 • 1968: Første "C".

Campusser

Glorias

 • I institutionen opstod de lige så fremtrædende spillere:
  • Humberto Maschio
  • Vladislav Cap
  • Angel Clemente Rojas
  • Antonio Angelillo
  • Rubén Magdalena
  • Miguel Angel Ignomiriello
  • Oscar Antonio Pianetti
  • Ricardo Alfredo Sotelo
  • David Ezequiel Luduena
  • Ariel Gaston Ybalo

Værdipapirer

 • Fjerde kategori af argentinsk fodbold: First Amatør 1964
  0   0
Forrige artikel Rafael Quevedo Flores
Næste artikel Fluorit

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha